Co warto wiedzieć o witaminie D dla dzieci?

Witamina D spełnia kluczowe funkcje w organizmie dziecka. Wspomaga jego wzrost, odporność oraz ogólny rozwój. W okresie jesienno-zimowym istnieje ryzyko niedoboru tej witaminy, ponieważ jej wytwarzanie jest współzależne od promieni słonecznych. Na szczęście każda profesjonalna apteka internetowa posiada w swoim asortymencie preparaty, które pomogą suplementować witaminę D w tym czasie.

Funkcje witaminy D w organizmie

Witamina D jest bardzo ważna w prawidłowym rozwoju dziecka. Pozytywnie wpływa na wzrost oraz pomaga w mineralizacji kości, a także reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową. Wysokiej jakości preparaty posiada każda apteka internetowa. Witamina D ma także działanie immunoodporne, co jeszcze szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym. Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy u dzieci oraz wczesnych zmian nowotworowych. Niedobór witaminy D może powodować wtórną nadczynność przytarczyc, krzywicę, zmiany kostne takie jak osteomalacja, czyli niewystarczająca mineralizacja i gęstość kości. Zwiększa to ryzyko złamań. Suplementowanie witaminy D zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. U dzieci objawami niedoboru może być opóźnione zrastanie się ciemiączka, opóźnione ząbkowanie, zmęczenie, apatia czy zaparcia. Po konsultacji z lekarzem warto zaopatrzyć się w preparaty z witaminą D z apteki internetowej.

Źródła witaminy D

Obecnie właściwie każda apteka internetowa oferuje produkty z różnym stężeniem witaminy, żeby łatwiej było dobrać normę w zależności od wieku i masy ciała dziecka. Przed zakupem warto jest skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą oraz wykonać badania, żeby poprawnie określić poziom witaminy D we krwi. W organizmie człowieka najważniejszym i największym źródłem witaminy D jest jej synteza skórna. Witamina D2 znajduje się w naturalnej formie w niektórych grzybach. Witaminę D3 można znaleźć przede wszystkim w tłustych rybach, olejach, jajach, wątróbkach i innych podrobach. Niestety synteza wraz z pożywieniem nie pokrywają całkowicie naszego zapotrzebowania. Poziom witaminy D spada zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Słońce jest współzależne w produkowaniu tej witaminy w syntezie skórnej. W aptece internetowej można łatwo dostać preparaty w formie tabletek lub kapsułek, które wspomogą suplementację.